İlaçlarınızı nasıl yutuyorsunuz?

İlaçlarınızı yutamıyorsanız, haplarınızın veya kapsüllerin boğazınızdan aşağı inmesi için her yolu denersiniz. Çoğu zaman insanlar kapsülleri açar veya tabletleri ezerler. Bazılarımızın bilebileceği gibi bu uygulamalar çok tehlikeli olmanın yanı sıra ilaçlarınızın stabilitesinin ve etkinliğinin değişmesine de neden olurlar. Ayrıca istenmeyen ciddi yan etkilerin görülmesine sebep olurlar.
 
Bazı insanlar ilaçlarını yoğurt vb. içine koyarak yutmaya çalışırlar. Her zaman uyarı yapılmamasına karşın bunun 2 sakıncası vardır. Bu sakıncaların başında süt ürünlerindeki bileşenlerin ilaçların etkinliğini azaltması gelir. Diğer sakıncası ise ilacın midede daha düşük miktarlarda çözünmesidir. İlaç gerektiği gibi mide de çözünmezse, vücut tarafından yeterli emilimi olmaz. Bir başka deyişle kullandığınız ilacın tedavi edici etkisi az olur.
 
Bazı insanlar ise ağız yoluyla aldıkları ilaçların geçişini kolaylaştırmak için meyve püresi ile karıştırırlar. Aynı süt ürünlerinin neden olduğu problem gibi meyve püreleri de ilaçlarınızın çözünmesini olumsuz etkileyebilir. Meyve püresi içerisindeki bioflavanoidler ilaçların vücuttaki emilimi üzerinde ciddi bir etkiye sahiptirler ve bu durum ilaçlarınızın vücudunuzda düşük dozda hatta aşırı dozda bulunmasına bile neden olur!
 
O halde ilaçları yutmak için iyi bir çözüm var mı? Evet var! Artık huzurevi ve bakım evlerindeki tecrübelere göre Hollanda da geliştirilmiş ve üretilen Gloup® var. İlaç yutmak için özel olarak tasarlanmış ilk jeldir. Gloup, hoş tadıyla ilacınızın kötü tadını maskeleyen kaygan bir jeldir. Ancak daha da önemlisi; Gloup'un su kadar güvenilir olduğu kanıtlanmıştır ve ilaçlarınızla bilinen bir etkileşimi yoktur. Dolayısıyla ilaçlar yapıları bozulmadan gereken etkiyi gösterebilirler.