Jak działa?

Porównanie wchłaniania paracetamolu przyjetego z żelem Gloup lub z wodą.
Na podstawie powyższych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Brisbane można stwierdzić, że przyjmowanie leków z żelem Gloup jest równie bezpieczne jak przyjmowanie ich z wodą. Nie znane są interakcje między przyjmowanymi lekami a żelem Gloup; poniżej wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje:
Dwa podstawowe składniki żelu Gloup to karagen i maltodekstryna. Użycie tych dwóch substancji zapewnia to, że bolus (zwykle określa się tak kęs pokarmu, który zamierzamy połknąć, w przypadku Gloup rozumiemy przez to porcję żelu wraz z lekami) znajdujący się w ustach pacjenta nie rozpada się, dzięki czemu może być połknięty w całości za jednym razem. Te dwa składniki sprawiają dodatkowo, że bolus jest bardzo śliski, co zapewnia łatwe przechodzenie leku z jamy ustnej do żołądka; lek nie ulega zmianom w obrębie przełyku, ponieważ bolus przechodzi przez ptrzełyk bardzo szybko i nie przywiera do jego ściany.
Gdy połknięty żel Gloup trafia do żołądka, rozpada się tam bardzo szybko – wynika to z tego, że żelowa struktura karagenu w zetknięciu z kwasem żołądkowym jest niestabilna. Innymi słowy, żel szybko znika i połknięty lek może być wchłaniany przez organizm w oczekiwany sposób.
W skład żelu wchodzi również kwas cytrynowy. Ponieważ u pacjentów skarżących się na problemy dotyczące połykania leków często obserwuje się suchość jamy ustnej, zaś kwas cytrynowy pobudza produkcję śliny przez ślinianki, zapewnia to dodatkowe korzyści dla pacjenta.
Jak działa?